• 1399/11/29 - 13:14
 • 34
 • زمان مطالعه : 3 دقیقه

فعالیتهای آموزشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نیمسال تحصیلی جاری

با توجه به ادامه شیوع بیماری کووید-19 و لزوم تعیین تکلیف آموزش دانشجویان علوم پزشکی، و همچنین با عنایت  به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص تداوم فعالیتهای آموزشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در نیمسال تحصیلی جاری، مراتب ذیل به استحضار می‌رسد تا با توجه به وضعیت کلی استان و شهرستان محل استقرار دانشگاه / دانشکده اقدامات لازم با رعایت کلیه پروتکلهای بهداشتی و علی‌الخصوص دستورالعمل‌های معاونت محترم بهداشت وزارت در این خصوص بعمل آید:

کارآموزی پزشکی عمومی,پرستاری ,مامایی ,اتاق عمل و رشته‌های توانبخشی

دوره کارآموزی بدون تعطیلی با شرایط زیر ادامه پیدا کند:

 • حضور داوطلبانه و اختیاری کارآموز در بخش‌ها با ارایه درخواست کتبی دانشجو به دانشکده
 • در صورتی که دانشجو  دوره هر بخش را بر طبق کوریکولوم‌های آموزشی گذرانده باشد، مشروط به عدم غیبت بیش از حد مجاز (بیش از  ساعات حضور در بخش)، بخش آموزشی، گذرانده اعلام شده و قابل قبول خواهد بود. در صورتی که طول دوره حضور در یک بخش کمتر از  باشد، دانشجو موظف به گذراندن مجدد دوره است. بدیهی است که گذراندن دروس تئوری بالینی بصورت حضوری و یا مجازی و شرکت در آزمون آنها الزامی است.
 • دانشجویانی که تمایلی به ادامه دوره کارآموزی بالینی در شرایط حاضر و به دلیل نگرانی از شیوع بیماری
  کووید-19 ندارند، با ارایه درخواست کتبی به دانشکده مبنی بر مرخصی تحصیلی، می‌توانند از مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات استفاده کنند. از دانشجویان شهریه پرداز نیز بابت مدت مرخصی، شهریه ثابت اخذ نشود. در صورت حذف کلی نیمسال تحصیلی به درخواست دانشجو، شهریه پرداخت شده محفوظ مانده و جهت نیمسال آینده محاسبه گردد.
 •  

کارورزی پزشکی عمومی,پرستاری ,مامایی ,اتاق عمل و رشته‌های توانبخشی.

 

 • کارورزی در تمامی دانشکده‌ها لازم است فعال و تحت هیچ شرایطی تعطیل نباشد.
 • در شرایط قرمز، حضورکارورزان به صورت کشیک تعطیلات و بر حسب نیاز حداکثر به صورت کشیک و پست کشیک و در شرایط غیر قرمز به صورت روتین و آموزش تلفیقی (مجازی و حضوری) خواهد بود.

در صورت الزام و نیاز شدید حضور فراتر از کشیک کارورز در ایام قرمز، دانشکده‌ها می‌توانند از حضور دانشجویان کارورز داوطلب به صورت کامل استفاده کنند. کارورزانی که در این مواقع، حضور داوطلبانه داشته باشند، با تائید دانشگاه مربوطه، به انتخاب خود، از یکی از امتیازات کاهش طول دوره طرح معادل روزهای حضور داوطلبانه، نمرات ارزشیابی بالاتر بلحاظ مسوولیت پذیری حرفه‌ای و رفتار اخلاق مدار پزشکی بر اساس تصمیم گروه آموزشی مربوطه،

 • دریافت کمک هزینه کارورزی تا حداکثر 2 برابر میزان پرداختی در صورت نیاز، با تصویب هیات امنای و یا هیات رئیسه دانشگاه برای ایام حضور داوطلبانه، و تقدیرنامه کتبی از ریاست دانشکده برخوردار گردند.

لازم به ذکر است که حضور کارآموزان و کارورزان در بخش‌های اجباری آنان نظیر بخش‌های عفونی و داخلی و سایر بخش‌هایی که بیماران کرونایی در آنان بستری می‌شوند، با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی ابلاغی الزامی است. در سایر بخش‌ها حضور مطابق معمول خواهد بود و دانشگاه‌ها صرفا می‌توانند از خدمات کارورزان داوطلب در بخش‌های کرونایی استفاده نمایند. همچنین لازم است برنامه آموزشی گروه‌های بالینی مانند گزارش صبحگاهی و ژورنال کلاب و امثال آن ترجیحا بصورت مجازی و آنلاین برگزار گردد.

شیوه مدیریت کارآموزی و کارورزی رشته‌ها ی پرستاری، مامایی و اتاق عمل و رشته‌های توانبخشی مشابه دانشجویان پزشکی است و دوره‌های کارآموزی ایشان بنا به تقاضای ایشان باید باشد

 

برای دوره دکترای تخصصی و ارشد نیز، روش ادامه آموزش همانند ترم گذشته خواهد بود

 

 

 • گروه خبری :
 • کد خبر : 157358
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید